Sunday Series 2020

Bray Sailing Club

Results are provisional as of 16:57 on September 24, 2020

F15Plus Fleet

Sailed: 16, Discards: 3, To count: 13, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Bray Sailing Club
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Sunday S1/1
19 July 2020 1051
Sunday S1/2
19 July 2020  
Sunday S1/3
19 July 2020  
Sunday S1/4
19 July 2020  
Sunday S2/1
26 July 2020  
Sunday S2/2
26 July 2020  
Sunday S2/3
26 July 2020  
Sunday S2/4
26 July 2020  
Sunday S3/1
9 August 2020  
Sunday S3/2
9 August 2020  
Sunday S4/1
16 August 2020 1015
S5/1
30 August 1015
S5/2
30 August 1015
S6/1
6 Sept 2020 1015
S6/2
6 Sept 2020 1100
S6/3
6 Sept 2020 1130
Total Nett
  1st F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 3419 Brian / Eamon Farrell Karl Hewitt 3.0 3.0 2.0 3.0 (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 6.0 1.0 1.0 3.0 4.0 4.0 30.0 30.0
  2nd F15Plus 1480   Hansa Liberty 1888 Mary Duffy   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 1.0 2.0 5.0 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 3.0 3.0 14.0 14.0
  3rd F15Plus 1200   LASER 4.7 157255_47 Natalie O Lonergain   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0 4.0 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 14.0 14.0
  4th F15Plus 1013 Cracker FLYING FIFTEEN 3686 John Keane Gary Bampton 1.0 2.0 3.0 1.0 DNS (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 3.0 0.0 DNC 0.0 DNC 2.0 1.0 1.0 14.0 14.0
  5th F15Plus 943   RS 400 455 Donach Natalie 2.0 1.0 1.0 2.0 (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 6.0 6.0
  6th F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 2742 Bryan Glynn Alison/Emer (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 1.0 2.0 2.0 5.0 5.0
  7th F15Plus 1200   LASER 4.7 158019 Nikki Smith   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 2.0 1.0 2.0 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 5.0 5.0
  8th F15Plus 1136   LASER RADIAL 157235R Donach O Lonergain   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 4.0 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 4.0 4.0
  9th F15Plus 1122   ENTERPRISE 22932 Richard Greaves John Brownlee (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 1.0 RET 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 1.0 1.0
  10th F15Plus 1097   LASER Z Sean Hayes   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
  10th F15Plus 1013 Ffling FLYING FIFTEEN 3639 Colbert Byrne Ray Comiskey (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
  10th F15Plus 1013 Nufform FLYING FIFTEEN 3664 Paddy Lombard Boris Fennema (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
  10th F15Plus 1107 Black Pearl WAYFARER 10509 Kevin Murphy Tony Garry (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
  10th F15Plus 1013 Ffolly FLYING FIFTEEN 2853 Philip O'Reilly Patricia Murphy (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
  10th F15Plus 1136   LASER RADIAL 157255R Ornela   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
  10th F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 2693 Blaithin O Brien ANO (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0

Juniors Fleet

Sailed: 16, Discards: 3, To count: 13, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Bray Sailing Club
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Sunday S1/1
19 July 2020 1051
Sunday S1/2
19 July 2020  
Sunday S1/3
19 July 2020  
Sunday S1/4
19 July 2020  
Sunday S2/1
26 July 2020  
Sunday S2/2
26 July 2020  
Sunday S2/3
26 July 2020  
Sunday S2/4
26 July 2020  
Sunday S3/1
9 August 2020  
Sunday S3/2
9 August 2020  
Sunday S4/1
16 August 2020 1015
S5/1
30 August 1015
S5/2
30 August 1015
S6/1
6 Sept 2020 1015
S6/2
6 Sept 2020 1100
S6/3
6 Sept 2020 1130
Total Nett
  1st Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 2.0 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0 6.0 8.0 7.0 8.0 8.0 10.0 64.0 64.0
  2nd Juniors 1095   LASER 166796 Cillian Murphy   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 3.0 3.0 3.0 3.0 7.0 7.0 9.0 0.0 DNC 0.0 DNC 9.0 10.0 9.0 63.0 63.0
  3rd Juniors 1136   LASER RADIAL 161813 Christopher MacCaughey   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 3.0 2.0 8.0 3.0 3.0 6.0 9.0 8.0 42.0 42.0
  4th Juniors 1200   LASER 4.7 167824 Eabha Fennema   3.0 3.0 4.0 3.0 (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 2.0 3.0 5.0 0.0 DNC 0.0 DNC 5.0 7.0 7.0 42.0 42.0
  5th Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   2.0 5.0 1.0 DNF (0.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0 7.0 5.0 6.0 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 39.0 39.0
  6th Juniors 1235   RS FEVA XL 1954 Paul Walsh Caoilfhionn Walsh 4.0 1.0 DNS 1.0 DNS 1.0 DNS (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 1.0 DNF 1.0 4.0 3.0 6.0 22.0 22.0
  7th Juniors 1200   LASER 4.7 194785 Finn Lundy   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 2.0 7.0 5.0 1.0 4.0 1.0 20.0 20.0
  8th Juniors 1047   RS 200 688 Ian Walshe Adam Walshe 5.0 4.0 5.0 4.0 (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 18.0 18.0
  9th Juniors 1200   LASER 4.7 213508 Orna O Callaghan   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 7.0 6.0 4.0 17.0 17.0
  10th Juniors 1136   LASER RADIAL 161439 Frank Daly   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 6.0 6.0 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 12.0 12.0
  11th Juniors 1200   LASER 4.7 164463 Una Smiercak   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 1.0 1.0 1.0 4.0 2.0 0.0 DNC 1.0 DNF 2.0 12.0 12.0
  12th Juniors 1200   LASER 4.7 163132 Massey Raven Hurley   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 3.0 5.0 3.0 11.0 11.0
  13th Juniors 1136   LASER RADIAL 187581 Sean Lundy   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 2.0 8.0 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 10.0 10.0
  14th Juniors 1200   LASER 4.7 1777871 Blaithin Clune   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 6.0 4.0 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 10.0 10.0
  15th Juniors 1200   LASER 4.7 173331 Christopher Knatchbull   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 2.0 1.0 DNF 5.0 8.0 8.0
  16th Juniors 1200   LASER 4.7 157288 Maeve O'Brien   1.0 DNF 2.0 1.0 DNS 2.0 (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 6.0 6.0
  17th Juniors 1200   LASER 4.7 171385 Emily Khan   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 4.0 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 4.0 4.0
  18th Juniors 1200   LASER 4.7 123740 Emily Moran   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 3.0 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 3.0 3.0
  19th Juniors 1235   RS FEVA XL 1487 Lucy Bampton   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
  19th Juniors 1200   LASER 4.7 174731 Jessie Dingle   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
  19th Juniors 1200   LASER 4.7 166705 Jess Knatchbull   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
  19th Juniors 1200   LASER 4.7 179319 Emma Ruddock   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
  19th Juniors 1074   Laser Vago 781 Jack Keane   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
  19th Juniors 1200   LASER 4.7 143122 Elodie Ducorroy   (0.0 DNC) (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0

Sunday S1/1 - F15Plus Fleet - 19 July 2020 at 1051

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 3419 Brian / Eamon Farrell Karl Hewitt 0:25:11   0:24:52 0:00:00 3.0
  2 F15Plus 943   RS 400 455 Donach Natalie 0:24:29   0:25:58 0:01:02 2.0
  3 F15Plus 1013 Cracker FLYING FIFTEEN 3686 John Keane Gary Bampton 0:34:40   0:34:13 0:09:29 1.0

Sunday S1/2 - F15Plus Fleet - 19 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 3419 Brian / Eamon Farrell Karl Hewitt 0:12:27   0:12:17 0:00:00 3.0
  2 F15Plus 1013 Cracker FLYING FIFTEEN 3686 John Keane Gary Bampton 0:14:39   0:14:28 0:02:12 2.0
  3 F15Plus 943   RS 400 455 Donach Natalie 0:15:05   0:16:00 0:03:30 1.0

Sunday S1/3 - F15Plus Fleet - 19 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1013 Cracker FLYING FIFTEEN 3686 John Keane Gary Bampton 20:47   0:20:31 0:00:00 3.0
  2 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 3419 Brian / Eamon Farrell Karl Hewitt 21:20   0:21:04 0:00:33 2.0
  3 F15Plus 943   RS 400 455 Donach Natalie 20:29   0:21:43 0:01:08 1.0

Sunday S1/4 - F15Plus Fleet - 19 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1136   LASER RADIAL 157235R Donach O Lonergain   14:27   0:12:43 0:00:00 4.0
  2 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 3419 Brian / Eamon Farrell Karl Hewitt 13:58   0:13:47 0:01:05 3.0
  3 F15Plus 943   RS 400 455 Donach Natalie 16:28   0:17:28 0:04:28 2.0
  4 F15Plus 1013 Cracker FLYING FIFTEEN 3686 John Keane Gary Bampton DNS       1.0

Sunday S2/1 - F15Plus Fleet - 26 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1200   LASER 4.7 157255_47 Natalie O Lonergain   14:27 2 0:12:03 0:00:00 1.0

Sunday S2/2 - F15Plus Fleet - 26 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1200   LASER 4.7 157255_47 Natalie O Lonergain   13:24 2 0:11:10 0:00:00 1.0

Sunday S2/3 - F15Plus Fleet - 26 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1200   LASER 4.7 157255_47 Natalie O Lonergain   19:30 2 0:16:15 0:00:00 1.0

Sunday S2/4 - F15Plus Fleet - 26 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1200   LASER 4.7 157255_47 Natalie O Lonergain   15:37   0:13:01 0:00:00 1.0

Sunday S3/1 - F15Plus Fleet - 9 August 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1200   LASER 4.7 157255_47 Natalie O Lonergain   42:39 2 0:35:33 0:00:00 3.0
  2 F15Plus 1200   LASER 4.7 158019 Nikki Smith   42:84 2 0:36:10 0:00:45 2.0
  3 F15Plus 1480   Hansa Liberty 1888 Mary Duffy   28:40 1 0:36:59 0:01:07 1.0

Sunday S3/2 - F15Plus Fleet - 9 August 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1200   LASER 4.7 157255_47 Natalie O Lonergain   49:10 2 0:40:58 0:00:00 3.0
  2 F15Plus 1480   Hansa Liberty 1888 Mary Duffy   35:20 1 0:45:35 0:03:35 2.0
  3 F15Plus 1200   LASER 4.7 158019 Nikki Smith   58:55 2 0:49:06 0:09:45 1.0

Sunday S4/1 - F15Plus Fleet - 16 August 2020 at 1015

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 3419 Brian / Eamon Farrell Karl Hewitt 18:09 2 0:17:55 0:00:00 6.0
  2 F15Plus 1480   Hansa Liberty 1888 Mary Duffy   16:21 1 0:21:06 0:02:28 5.0
  3 F15Plus 1200   LASER 4.7 157255_47 Natalie O Lonergain   28:00 2 0:23:20 0:06:30 4.0
  4 F15Plus 1013 Cracker FLYING FIFTEEN 3686 John Keane Gary Bampton 23:46 2 0:23:28 0:05:37 3.0
  5 F15Plus 1200   LASER 4.7 158019 Nikki Smith   30:06 2 0:25:05 0:08:36 2.0
  6 F15Plus 1122   ENTERPRISE 22932 Richard Greaves John Brownlee RET       1.0

S5/1 - F15Plus Fleet - 30 August at 1015

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 3419 Brian / Eamon Farrell Karl Hewitt 32:01   0:31:36 0:00:00 1.0

S5/2 - F15Plus Fleet - 30 August at 1015

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 3419 Brian / Eamon Farrell Karl Hewitt 25:25 2 0:25:05 0:00:00 1.0

S6/1 - F15Plus Fleet - 6 Sept 2020 at 1015

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 3419 Brian / Eamon Farrell Karl Hewitt 21:51   0:21:34 0:00:00 3.0
  2 F15Plus 1013 Cracker FLYING FIFTEEN 3686 John Keane Gary Bampton 24:24   0:24:05 0:02:33 2.0
  3 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 2742 Bryan Glynn Alison/Emer 28:13   0:27:51 0:06:22 1.0

S6/2 - F15Plus Fleet - 6 Sept 2020 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 3419 Brian / Eamon Farrell Karl Hewitt 19:59 2 0:19:44 0:00:00 4.0
  2 F15Plus 1480   Hansa Liberty 1888 Mary Duffy   16:06 1 0:20:46 0:00:49 3.0
  3 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 2742 Bryan Glynn Alison/Emer 22:58 2 0:22:40 0:02:59 2.0
  4 F15Plus 1013 Cracker FLYING FIFTEEN 3686 John Keane Gary Bampton 22:59 2 0:22:41 0:03:00 1.0

S6/3 - F15Plus Fleet - 6 Sept 2020 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 3419 Brian / Eamon Farrell Karl Hewitt 5:24 1 0:05:20 0:00:00 4.0
  2 F15Plus 1480   Hansa Liberty 1888 Mary Duffy   8:49 1 0:05:41 0:00:33 3.0
  3 F15Plus 1013   FLYING FIFTEEN 2742 Bryan Glynn Alison/Emer 6:05 1 0:06:00 0:00:41 2.0
  4 F15Plus 1013 Cracker FLYING FIFTEEN 3686 John Keane Gary Bampton 8:28 1 0:08:21 0:03:04 1.0

Sunday S1/1 - Juniors Fleet - 19 July 2020 at 1051

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1047   RS 200 688 Ian Walshe Adam Walshe 0:24:13   0:23:08 0:00:00 5.0
  2 Juniors 1235   RS FEVA XL 1954 Paul Walsh Caoilfhionn Walsh 0:34:54   0:28:16 0:06:20 4.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 167824 Eabha Fennema   0:35:15   0:29:23 0:07:30 3.0
  4 Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   0:42:20   0:35:17 0:14:35 2.0
  5 Juniors 1200   LASER 4.7 157288 Maeve O'Brien   DNF       1.0

Sunday S1/2 - Juniors Fleet - 19 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   0:15:16   0:12:43 0:00:00 5.0
  2 Juniors 1047   RS 200 688 Ian Walshe Adam Walshe 0:13:35   0:12:58 0:00:16 4.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 167824 Eabha Fennema   0:15:46   0:13:08 0:00:30 3.0
  4 Juniors 1200   LASER 4.7 157288 Maeve O'Brien   0:18:39   0:15:33 0:03:23 2.0
  5 Juniors 1235   RS FEVA XL 1954 Paul Walsh Caoilfhionn Walsh DNS       1.0

Sunday S1/3 - Juniors Fleet - 19 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1047   RS 200 688 Ian Walshe Adam Walshe 19:38   0:18:45 0:00:00 5.0
  2 Juniors 1200   LASER 4.7 167824 Eabha Fennema   24:42   0:20:35 0:02:12 4.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   DNF       1.0
  3 Juniors 1235   RS FEVA XL 1954 Paul Walsh Caoilfhionn Walsh DNS       1.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 157288 Maeve O'Brien   DNS       1.0

Sunday S1/4 - Juniors Fleet - 19 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1047   RS 200 688 Ian Walshe Adam Walshe 13:18   0:12:42 0:00:00 4.0
  2 Juniors 1200   LASER 4.7 167824 Eabha Fennema   17:00   0:14:10 0:01:45 3.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 157288 Maeve O'Brien   22:35   0:18:49 0:07:20 2.0
  4 Juniors 1235   RS FEVA XL 1954 Paul Walsh Caoilfhionn Walsh DNS       1.0

Sunday S2/1 - Juniors Fleet - 26 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1095   LASER 166796 Cillian Murphy   11:33 2 0:10:33 0:00:00 3.0
  2 Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   13:57 2 0:11:38 0:01:18 2.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   15:28 2 0:12:53 0:02:49 1.0

Sunday S2/2 - Juniors Fleet - 26 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1095   LASER 166796 Cillian Murphy   12:38 2 0:11:32 0:00:00 3.0
  2 Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   14:53 2 0:12:24 0:01:02 2.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   18:44 2 0:15:37 0:04:53 1.0

Sunday S2/3 - Juniors Fleet - 26 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1095   LASER 166796 Cillian Murphy   17:51 2 0:16:18 0:00:00 3.0
  2 Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   20:18 2 0:16:55 0:00:44 2.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   21:25 2 0:17:51 0:01:51 1.0

Sunday S2/4 - Juniors Fleet - 26 July 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1095   LASER 166796 Cillian Murphy   11:54   0:10:52 0:00:00 3.0
  2 Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   14:27   0:12:03 0:01:25 2.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   14:55   0:12:26 0:01:53 1.0

Sunday S3/1 - Juniors Fleet - 9 August 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1095   LASER 166796 Cillian Murphy   31:46 2 0:29:01 0:00:00 7.0
  2 Juniors 1136   LASER RADIAL 161439 Frank Daly   33:56 2 0:29:52 0:00:59 6.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   37:21 2 0:31:08 0:02:32 5.0
  4 Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   39:59 2 0:33:19 0:05:10 4.0
  5 Juniors 1136   LASER RADIAL 161813 Christopher MacCaughey   38:59 2 0:34:19 0:06:02 3.0
  6 Juniors 1200   LASER 4.7 167824 Eabha Fennema   45:16 2 0:37:43 0:10:27 2.0
  7 Juniors 1200   LASER 4.7 164463 Una Smiercak   47:92 2 0:40:27 0:13:43 1.0

Sunday S3/2 - Juniors Fleet - 9 August 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1095   LASER 166796 Cillian Murphy   32:14 2 0:29:26 0:00:00 7.0
  2 Juniors 1136   LASER RADIAL 161439 Frank Daly   36:24 2 0:32:03 0:02:58 6.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   39:31 2 0:32:56 0:04:12 5.0
  4 Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   42:28 2 0:35:23 0:07:09 4.0
  5 Juniors 1200   LASER 4.7 167824 Eabha Fennema   45:57 2 0:38:18 0:10:38 3.0
  6 Juniors 1136   LASER RADIAL 161813 Christopher MacCaughey   43:38 2 0:38:25 0:10:12 2.0
  7 Juniors 1200   LASER 4.7 164463 Una Smiercak   51:48 2 0:43:10 0:16:29 1.0

Sunday S4/1 - Juniors Fleet - 16 August 2020 at 1015

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1095   LASER 166796 Cillian Murphy   18:05 2 0:16:31 0:00:00 9.0
  2 Juniors 1136   LASER RADIAL 161813 Christopher MacCaughey   19:58 2 0:17:35 0:01:12 8.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   23:12 2 0:19:20 0:03:23 7.0
  4 Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   23:35 2 0:19:39 0:03:46 6.0
  5 Juniors 1200   LASER 4.7 167824 Eabha Fennema   23:55 2 0:19:56 0:04:06 5.0
  6 Juniors 1200   LASER 4.7 171385 Emily Khan   24:04 2 0:20:03 0:04:15 4.0
  7 Juniors 1200   LASER 4.7 123740 Emily Moran   25:16 2 0:21:03 0:05:27 3.0
  8 Juniors 1200   LASER 4.7 194785 Finn Lundy   25:29 2 0:21:14 0:05:40 2.0
  9 Juniors 1200   LASER 4.7 164463 Una Smiercak   27:47 2 0:23:09 0:07:58 1.0

S5/1 - Juniors Fleet - 30 August at 1015

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   38:48   0:32:20 0:00:00 8.0
  2 Juniors 1200   LASER 4.7 194785 Finn Lundy   39:59   0:33:19 0:01:11 7.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 1777871 Blaithin Clune   40:00   0:33:20 0:01:12 6.0
  4 Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   40:09   0:33:28 0:01:21 5.0
  5 Juniors 1200   LASER 4.7 164463 Una Smiercak   40:58   0:34:08 0:02:10 4.0
  6 Juniors 1136   LASER RADIAL 161813 Christopher MacCaughey   39:09   0:34:28 0:02:25 3.0
  7 Juniors 1136   LASER RADIAL 187581 Sean Lundy   41:04   0:36:09 0:04:20 2.0
  8 Juniors 1235   RS FEVA XL 1954 Paul Walsh Caoilfhionn Walsh DNF       1.0

S5/2 - Juniors Fleet - 30 August at 1015

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1136   LASER RADIAL 187581 Sean Lundy   25:32 2 0:22:29 0:00:00 8.0
  2 Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   27:39 2 0:23:03 0:00:41 7.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 196982 Claire Henley   28:23 2 0:23:39 0:01:25 6.0
  4 Juniors 1200   LASER 4.7 194785 Finn Lundy   28:30 2 0:23:45 0:01:32 5.0
  5 Juniors 1200   LASER 4.7 1777871 Blaithin Clune   29:10 2 0:24:18 0:02:12 4.0
  6 Juniors 1136   LASER RADIAL 161813 Christopher MacCaughey   27:45 2 0:24:26 0:02:13 3.0
  7 Juniors 1200   LASER 4.7 164463 Una Smiercak   32:30 2 0:27:05 0:05:32 2.0
  8 Juniors 1235   RS FEVA XL 1954 Paul Walsh Caoilfhionn Walsh 21:42 1 0:35:09 0:07:49 1.0

S6/1 - Juniors Fleet - 6 Sept 2020 at 1015

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1095   LASER 166796 Cillian Murphy   23:22   0:21:20 0:00:00 9.0
  2 Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   26:20   0:21:57 0:00:44 8.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 213508 Orna O Callaghan   26:35   0:22:09 0:00:59 7.0
  4 Juniors 1136   LASER RADIAL 161813 Christopher MacCaughey   27:06   0:23:51 0:02:52 6.0
  5 Juniors 1200   LASER 4.7 167824 Eabha Fennema   29:43   0:24:46 0:04:07 5.0
  6 Juniors 1235   RS FEVA XL 1954 Paul Walsh Caoilfhionn Walsh 31:40   0:25:38 0:05:19 4.0
  7 Juniors 1200   LASER 4.7 163132 Massey Raven Hurley   30:47   0:25:39 0:05:11 3.0
  8 Juniors 1200   LASER 4.7 173331 Christopher Knatchbull   31:01   0:25:51 0:05:25 2.0
  9 Juniors 1200   LASER 4.7 194785 Finn Lundy   32:02   0:26:42 0:06:26 1.0

S6/2 - Juniors Fleet - 6 Sept 2020 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1095   LASER 166796 Cillian Murphy   19:56 2 0:18:12 0:00:00 10.0
  2 Juniors 1136   LASER RADIAL 161813 Christopher MacCaughey   20:58 2 0:18:27 0:00:17 9.0
  3 Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   22:26 2 0:18:42 0:00:35 8.0
  4 Juniors 1200   LASER 4.7 167824 Eabha Fennema   22:28 2 0:18:43 0:00:37 7.0
  5 Juniors 1200   LASER 4.7 213508 Orna O Callaghan   22:56 2 0:19:07 0:01:05 6.0
  6 Juniors 1200   LASER 4.7 163132 Massey Raven Hurley   22:57 2 0:19:08 0:01:06 5.0
  7 Juniors 1200   LASER 4.7 194785 Finn Lundy   23:10 2 0:19:18 0:01:19 4.0
  8 Juniors 1235   RS FEVA XL 1954 Paul Walsh Caoilfhionn Walsh 25:46 2 0:20:52 0:03:17 3.0
  9 Juniors 1200   LASER 4.7 164463 Una Smiercak   DNF       1.0
  9 Juniors 1200   LASER 4.7 173331 Christopher Knatchbull   DNF       1.0

S6/3 - Juniors Fleet - 6 Sept 2020 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
  Rank Fleet PY Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Laps Corrected BCE Points
  1 Juniors 1200   LASER 4.7 887800 Anna Cloney   5:46 1 0:04:48 0:00:00 10.0
  2 Juniors 1095   LASER 166796 Cillian Murphy   5:31 1 0:05:02 0:00:15 9.0
  3 Juniors 1136   LASER RADIAL 161813 Christopher MacCaughey   5:46 1 0:05:05 0:00:18 8.0
  4 Juniors 1200   LASER 4.7 167824 Eabha Fennema   6:58 1 0:05:48 0:01:12 7.0
  5 Juniors 1235   RS FEVA XL 1954 Paul Walsh Caoilfhionn Walsh 7:11 1 0:05:49 0:01:15 6.0
  6 Juniors 1200   LASER 4.7 173331 Christopher Knatchbull   7:06 1 0:05:55 0:01:20 5.0
  7 Juniors 1200   LASER 4.7 213508 Orna O Callaghan   7:59 1 0:06:39 0:02:13 4.0
  8 Juniors 1200   LASER 4.7 163132 Massey Raven Hurley   8:11 1 0:06:49 0:02:25 3.0
  9 Juniors 1200   LASER 4.7 164463 Una Smiercak   8:48 1 0:07:20 0:03:02 2.0
  10 Juniors 1200   LASER 4.7 194785 Finn Lundy   9:00 1 0:07:30 0:03:14 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 0
DNFStarted but did not finish 1
DNSCame to the start area but did not start 1
RETRetired 1

www.braysailingclub.ie

www.braysailingclub.ie

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com