venue burgee

Bray Sailing Club Junior Regatta 2019

Bray Sailing Club

Results are provisional as of 15:57 on July 19, 2019

Pico Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1
19/07/19
Race 2
19/07/19
Total Nett
1st Pico Pico 010660 Bray SC Aoife Hick Vincent   3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Pico Pico 18 Bray SC William Knatchbull Jorge Gonzalez   1.0 3.0 4.0 4.0
3rd Pico Pico 3 Bray SC Ben Shirley Robert Hughes   2.0 2.0 4.0 4.0
4th Pico Pico 6 Bray SC Ben Paterson Isobella Coleman   5.0 5.0 10.0 10.0
5th Pico Pico 143 Bray SC Joe Kirwan Clemintine Beard Joyve   8.0 4.0 12.0 12.0
6th Pico Pico Pink Jib Bray SC Thomas Bampton Austin Murray   6.0 6.0 12.0 12.0
7th Pico Pico 9 Bray SC Tom McGrath Alex Garcia   4.0 9.0 DNS 13.0 13.0
8th Pico Pico 10 Bray SC Saibh Smierciak Mirabelle   7.0 9.0 DNS 16.0 16.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1
19/07/19
Race 2
19/07/19
Race 3
19/07/19
Total Nett
1st Laser LASER 4.7 195270 Greystones SC Evan Dargan Hayes   1200 8.0 1.0 1.0 10.0 10.0
2nd Laser LASER 4.7 173331 Bray SC Christopher Knatchbull   1200 1.0 3.0 6.0 10.0 10.0
3rd Laser LASER 166796 Bray SC Cillian Murphy   1097 4.0 2.0 4.0 10.0 10.0
4th Laser LASER 4.7 174731 Bray SC Jess Dingle   1200 2.0 7.0 2.0 11.0 11.0
5th Laser LASER 4.7 166705 Bray SC Jessica Knatchbull   1200 6.0 4.0 3.0 13.0 13.0
6th Laser LASER 4.7 Z Bray SC Cathal Phillips   1200 11.0 8.0 5.0 24.0 24.0
7th Laser LASER 4.7 143122 Bray SC Elodie Ducorroy   1200 10.0 5.0 9.0 24.0 24.0
8th Laser LASER 4.7 174886 Bray SC Fiachra Downey   1200 12.0 6.0 7.0 25.0 25.0
9th Laser LASER 4.7 167824 Bray SC Eabha Fennema   1200 7.0 10.0 8.0 25.0 25.0
10th Laser LASER 4.7 Y Bray SC Izzie Myhal   1200 3.0 11.0 13.0 DNC 27.0 27.0
11th Laser LASER RADIAL 183231 Greystones SC Oscar Dowan   1139 5.0 9.0 13.0 DNC 27.0 27.0
12th Laser LASER 4.7 179319 Bray SC Emma Ruddock   1200 9.0 12.0 13.0 DNC 34.0 34.0

Feva Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1
19/07/19
Race 2
19/07/19
Race 3
19/07/19
Total Nett
1st Feva RS FEVA XL 1777 Greystones SC Lily Bellhouse Toby Bellhouse 1240 1.0 3.0 1.0 5.0 5.0
2nd Feva RS FEVA XL 2256 Greystones SC Callum Fleming Ewan Fleming 1240 3.0 1.0 7.0 11.0 11.0
3rd Feva RS FEVA XL 2758 Greystones SC Camille Madden Georgia Hogan 1240 7.0 6.0 4.0 17.0 17.0
4th Feva RS FEVA XL 2938 Greystones SC Keela Leddy Marlena Barnwell 1240 5.0 12.0 2.0 19.0 19.0
5th Feva RS FEVA XL 1954 Bray SC Anna Cloney Finn Lundy 1240 8.0 5.0 6.0 19.0 19.0
6th Feva RS FEVA XL 2253 Greystones SC Robyn Maguire Sarah Hayes 1240 10.0 7.0 3.0 20.0 20.0
7th Feva RS FEVA XL 700 Greystones SC Cian Swan Caoimhe Swan 1240 6.0 9.0 5.0 20.0 20.0
8th Feva RS FEVA XL 1967 Greystones SC Ben Lumley Johnny Lumley 1240 4.0 2.0 16.0 DNC 22.0 22.0
9th Feva RS FEVA XL 1417 Greystones SC Donal Walsh Max Latnan 1240 2.0 4.0 16.0 DNC 22.0 22.0
10th Feva RS FEVA XL 1487 Bray SC Lucy Bampton Sive O'Callaghan 1240 12.0 8.0 8.0 28.0 28.0
11th Feva RS FEVA XL 3929 Greystones SC Emily Tierney Elena Long 1240 9.0 13.0 16.0 DNC 38.0 38.0
12th Feva RS FEVA XL 98 Greystones SC Ellen Roche Sopie Harden O'Connor 1240 13.0 11.0 16.0 DNC 40.0 40.0
13th Feva RS FEVA XL 5794 Bray SC Eimear Farrell Amelia Dloan 1240 11.0 14.0 16.0 DNC 41.0 41.0
14th Feva RS FEVA XL 1589 Greystones SC Anna Mitchell Barry Saoirse Caffrey 1240 16.0 DNF 10.0 16.0 DNC 42.0 42.0
15th Feva RS FEVA XL 5838 Bray SC Chloe Johnston Patricia McGrath 1240 14.0 15.0 16.0 DNC 45.0 45.0

Mixed Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1
19/07/19
Race 2
19/07/19
Race 3
19/07/19
Total Nett
1st Mixed RS 200 1479 Greystones SC Ruairi O'Cleirigh Lorcan O'Brien McLoughlin 1046 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Mixed RS 200 688 Bray SC Adam Walsh Frank Daly 1046 2.0 2.0 5.0 DNC 9.0 9.0
3rd Mixed LASER VAGO XD 781 Bray SC Jack Keane Christian Coleman 1074 4.0 3.0 5.0 DNC 12.0 12.0
4th Mixed Bahia BSC Bray SC Una Smierciak Rachel Messit, Rory Wheatley 1079 3.0 4.0 5.0 DNC 12.0 12.0

Race 1 - Pico Fleet - 19/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Pico Pico 18 Bray SC William Knatchbull Jorge Gonzalez   30:57 0:30:57 1.0
2 Pico Pico 3 Bray SC Ben Shirley Robert Hughes   31:37 0:31:37 2.0
3 Pico Pico 010660 Bray SC Aoife Hick Vincent   33:30 0:33:30 3.0
4 Pico Pico 9 Bray SC Tom McGrath Alex Garcia   34:15 0:34:15 4.0
5 Pico Pico 6 Bray SC Ben Paterson Isobella Coleman   34:40 0:34:40 5.0
6 Pico Pico Pink Jib Bray SC Thomas Bampton Austin Murray   34:53 0:34:53 6.0
7 Pico Pico 10 Bray SC Saibh Smierciak Mirabelle   35:47 0:35:47 7.0
8 Pico Pico 143 Bray SC Joe Kirwan Clemintine Beard Joyve   35:58 0:35:58 8.0

Race 2 - Pico Fleet - 19/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Pico Pico 010660 Bray SC Aoife Hick Vincent   20:37 0:20:37 1.0
2 Pico Pico 3 Bray SC Ben Shirley Robert Hughes   20:58 0:20:58 2.0
3 Pico Pico 18 Bray SC William Knatchbull Jorge Gonzalez   21:03 0:21:03 3.0
4 Pico Pico 143 Bray SC Joe Kirwan Clemintine Beard Joyve   21:32 0:21:32 4.0
5 Pico Pico 6 Bray SC Ben Paterson Isobella Coleman   25:40 0:25:40 5.0
6 Pico Pico Pink Jib Bray SC Thomas Bampton Austin Murray   26:59 0:26:59 6.0
7 Pico Pico 9 Bray SC Tom McGrath Alex Garcia   DNS   9.0
7 Pico Pico 10 Bray SC Saibh Smierciak Mirabelle   DNS   9.0

Race 1 - Laser Fleet - 19/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 4.7 173331 Bray SC Christopher Knatchbull   1200 24:44 0:20:37 1.0
2 Laser LASER 4.7 174731 Bray SC Jess Dingle   1200 25:00 0:20:50 2.0
3 Laser LASER 4.7 Y Bray SC Izzie Myhal   1200 25:01 0:20:51 3.0
4 Laser LASER 166796 Bray SC Cillian Murphy   1097 22:59 0:20:57 4.0
5 Laser LASER RADIAL 183231 Greystones SC Oscar Dowan   1139 24:22 0:21:24 5.0
6 Laser LASER 4.7 166705 Bray SC Jessica Knatchbull   1200 25:50 0:21:32 6.0
7 Laser LASER 4.7 167824 Bray SC Eabha Fennema   1200 27:02 0:22:32 7.0
8 Laser LASER 4.7 195270 Greystones SC Evan Dargan Hayes   1200 27:45 0:23:08 8.0
9 Laser LASER 4.7 179319 Bray SC Emma Ruddock   1200 27:52 0:23:13 9.0
10 Laser LASER 4.7 143122 Bray SC Elodie Ducorroy   1200 28:01 0:23:21 10.0
11 Laser LASER 4.7 Z Bray SC Cathal Phillips   1200 28:10 0:23:28 11.0
12 Laser LASER 4.7 174886 Bray SC Fiachra Downey   1200 28:40 0:23:53 12.0

Race 2 - Laser Fleet - 19/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 4.7 195270 Greystones SC Evan Dargan Hayes   1200 17:30 0:14:35 1.0
2 Laser LASER 166796 Bray SC Cillian Murphy   1097 16:41 0:15:12 2.0
3 Laser LASER 4.7 173331 Bray SC Christopher Knatchbull   1200 18:15 0:15:13 3.0
4 Laser LASER 4.7 166705 Bray SC Jessica Knatchbull   1200 20:14 0:16:52 4.0
5 Laser LASER 4.7 143122 Bray SC Elodie Ducorroy   1200 20:22 0:16:58 5.0
6 Laser LASER 4.7 174886 Bray SC Fiachra Downey   1200 20:54 0:17:25 6.0
7 Laser LASER 4.7 174731 Bray SC Jess Dingle   1200 21:51 0:18:13 7.0
8 Laser LASER 4.7 Z Bray SC Cathal Phillips   1200 21:54 0:18:15 8.0
9 Laser LASER RADIAL 183231 Greystones SC Oscar Dowan   1139 20:56 0:18:23 9.0
10 Laser LASER 4.7 167824 Bray SC Eabha Fennema   1200 23:18 0:19:25 10.0
11 Laser LASER 4.7 Y Bray SC Izzie Myhal   1200 23:43 0:19:46 11.0
12 Laser LASER 4.7 179319 Bray SC Emma Ruddock   1200 23:44 0:19:47 12.0

Race 3 - Laser Fleet - 19/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 4.7 195270 Greystones SC Evan Dargan Hayes   1200 18:45 0:15:38 1.0
2 Laser LASER 4.7 174731 Bray SC Jess Dingle   1200 19:35 0:16:19 2.0
3 Laser LASER 4.7 166705 Bray SC Jessica Knatchbull   1200 19:59 0:16:39 3.0
4 Laser LASER 166796 Bray SC Cillian Murphy   1097 19:04 0:17:23 4.0
5 Laser LASER 4.7 Z Bray SC Cathal Phillips   1200 21:00 0:17:30 5.0
6 Laser LASER 4.7 173331 Bray SC Christopher Knatchbull   1200 21:03 0:17:33 6.0
7 Laser LASER 4.7 174886 Bray SC Fiachra Downey   1200 23:46 0:19:48 7.0
8 Laser LASER 4.7 167824 Bray SC Eabha Fennema   1200 24:04 0:20:03 8.0
9 Laser LASER 4.7 143122 Bray SC Elodie Ducorroy   1200 29:54 0:24:55 9.0

Race 1 - Feva Fleet - 19/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Feva RS FEVA XL 1777 Greystones SC Lily Bellhouse Toby Bellhouse 1240 26:24 0:21:17 1.0
2 Feva RS FEVA XL 1417 Greystones SC Donal Walsh Max Latnan 1240 26:51 0:21:39 2.0
3 Feva RS FEVA XL 2256 Greystones SC Callum Fleming Ewan Fleming 1240 27:07 0:21:52 3.0
4 Feva RS FEVA XL 1967 Greystones SC Ben Lumley Johnny Lumley 1240 28:33 0:23:01 4.0
5 Feva RS FEVA XL 2938 Greystones SC Keela Leddy Marlena Barnwell 1240 29:03 0:23:26 5.0
6 Feva RS FEVA XL 700 Greystones SC Cian Swan Caoimhe Swan 1240 29:07 0:23:29 6.0
7 Feva RS FEVA XL 2758 Greystones SC Camille Madden Georgia Hogan 1240 29:13 0:23:34 7.0
8 Feva RS FEVA XL 1954 Bray SC Anna Cloney Finn Lundy 1240 29:52 0:24:05 8.0
9 Feva RS FEVA XL 3929 Greystones SC Emily Tierney Elena Long 1240 30:45 0:24:48 9.0
10 Feva RS FEVA XL 2253 Greystones SC Robyn Maguire Sarah Hayes 1240 31:03 0:25:02 10.0
11 Feva RS FEVA XL 5794 Bray SC Eimear Farrell Amelia Dloan 1240 32:06 0:25:53 11.0
12 Feva RS FEVA XL 1487 Bray SC Lucy Bampton Sive O'Callaghan 1240 32:09 0:25:56 12.0
13 Feva RS FEVA XL 98 Greystones SC Ellen Roche Sopie Harden O'Connor 1240 32:41 0:26:21 13.0
14 Feva RS FEVA XL 5838 Bray SC Chloe Johnston Patricia McGrath 1240 35:07 0:28:19 14.0
15 Feva RS FEVA XL 1589 Greystones SC Anna Mitchell Barry Saoirse Caffrey 1240 DNF   16.0

Race 2 - Feva Fleet - 19/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Feva RS FEVA XL 2256 Greystones SC Callum Fleming Ewan Fleming 1240 18:41 0:15:04 1.0
2 Feva RS FEVA XL 1967 Greystones SC Ben Lumley Johnny Lumley 1240 20:02 0:16:09 2.0
3 Feva RS FEVA XL 1777 Greystones SC Lily Bellhouse Toby Bellhouse 1240 20:42 0:16:42 3.0
4 Feva RS FEVA XL 1417 Greystones SC Donal Walsh Max Latnan 1240 22:21 0:18:01 4.0
5 Feva RS FEVA XL 1954 Bray SC Anna Cloney Finn Lundy 1240 23:43 0:19:08 5.0
6 Feva RS FEVA XL 2758 Greystones SC Camille Madden Georgia Hogan 1240 23:49 0:19:12 6.0
7 Feva RS FEVA XL 2253 Greystones SC Robyn Maguire Sarah Hayes 1240 24:00 0:19:21 7.0
8 Feva RS FEVA XL 1487 Bray SC Lucy Bampton Sive O'Callaghan 1240 24:26 0:19:42 8.0
9 Feva RS FEVA XL 700 Greystones SC Cian Swan Caoimhe Swan 1240 24:31 0:19:46 9.0
10 Feva RS FEVA XL 1589 Greystones SC Anna Mitchell Barry Saoirse Caffrey 1240 25:03 0:20:12 10.0
11 Feva RS FEVA XL 98 Greystones SC Ellen Roche Sopie Harden O'Connor 1240 25:48 0:20:48 11.0
12 Feva RS FEVA XL 2938 Greystones SC Keela Leddy Marlena Barnwell 1240 26:01 0:20:59 12.0
13 Feva RS FEVA XL 3929 Greystones SC Emily Tierney Elena Long 1240 29:30 0:23:47 13.0
14 Feva RS FEVA XL 5794 Bray SC Eimear Farrell Amelia Dloan 1240 29:47 0:24:01 14.0
15 Feva RS FEVA XL 5838 Bray SC Chloe Johnston Patricia McGrath 1240 30:14 0:24:23 15.0

Race 3 - Feva Fleet - 19/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Feva RS FEVA XL 1777 Greystones SC Lily Bellhouse Toby Bellhouse 1240 23:50 0:19:13 1.0
2 Feva RS FEVA XL 2938 Greystones SC Keela Leddy Marlena Barnwell 1240 25:50 0:20:50 2.0
3 Feva RS FEVA XL 2253 Greystones SC Robyn Maguire Sarah Hayes 1240 26:10 0:21:06 3.0
4 Feva RS FEVA XL 2758 Greystones SC Camille Madden Georgia Hogan 1240 26:38 0:21:29 4.0
5 Feva RS FEVA XL 700 Greystones SC Cian Swan Caoimhe Swan 1240 26:51 0:21:39 5.0
6 Feva RS FEVA XL 1954 Bray SC Anna Cloney Finn Lundy 1240 27:30 0:22:11 6.0
7 Feva RS FEVA XL 2256 Greystones SC Callum Fleming Ewan Fleming 1240 27:34 0:22:14 7.0
8 Feva RS FEVA XL 1487 Bray SC Lucy Bampton Sive O'Callaghan 1240 32:07 0:25:54 8.0

Race 1 - Mixed Fleet - 19/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Mixed RS 200 1479 Greystones SC Ruairi O'Cleirigh Lorcan O'Brien McLoughlin 1046 20:58 0:20:03 1.0
2 Mixed RS 200 688 Bray SC Adam Walsh Frank Daly 1046 22:36 0:21:36 2.0
3 Mixed Bahia BSC Bray SC Una Smierciak Rachel Messit, Rory Wheatley 1079 27:33 0:25:32 3.0
4 Mixed LASER VAGO XD 781 Bray SC Jack Keane Christian Coleman 1074 24:347 0:27:44 4.0

Race 2 - Mixed Fleet - 19/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Mixed RS 200 1479 Greystones SC Ruairi O'Cleirigh Lorcan O'Brien McLoughlin 1046 16:08 0:15:25 1.0
2 Mixed RS 200 688 Bray SC Adam Walsh Frank Daly 1046 17:39 0:16:52 2.0
3 Mixed LASER VAGO XD 781 Bray SC Jack Keane Christian Coleman 1074 21:59 0:20:28 3.0
4 Mixed Bahia BSC Bray SC Una Smierciak Rachel Messit, Rory Wheatley 1079 26:35 0:24:38 4.0

Race 3 - Mixed Fleet - 19/07/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Mixed RS 200 1479 Greystones SC Ruairi O'Cleirigh Lorcan O'Brien McLoughlin 1046 18:14 0:17:26 1.0

www.braysailingclub.ie

www.braysailingclub.ie
training@braysailingclub.ie

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com